Polecamy
MAŁA KUCHNIA – JAK JĄ URZĄDZIĆ, BY BYŁA FUNKCJONALNA?
Dom

MAŁA KUCHNIA – JAK JĄ URZĄDZIĆ, BY BYŁA FUNKCJONALNA?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wprowadzenie się do nowego mieszkania jest zawsze powodem do radości. Ale wiąże się też z poważnymi decyzjami dotyczącymi aranżacji jego wnętrza. Zależy to od wielkości lokalu, rozkładu i metrażu poszczególnych pomieszczeń, usytuowania drzwi i okien. To nie lada wyzwanie, jak mu sprostać?

Plan

Na wstępie warto zacząć od rozrysowania planu mieszkania, z uwzględnieniem wszystkich wymiarów, zasięgu skrzydeł drzwi i rozmieszczenia okien. Trzeba też zaznaczyć położenie stałych elementów takich jak wnęki, gzymsy oraz urządzenia znajdujące się na wyposażeniu. Jeśli posiada się już jakieś meble, z którymi trudno się rozstać, należy również uwzględnić je na planie. Może to być ulubiona komódka, zgrabne biurko albo podstawki do kina domowego. Mając taki schemat, łatwiej jest dobierać pozostałe elementy wystroju salonu, czy sypialni.

Umeblowanie

Zawsze jest możliwość kupienia gotowych kompletów mebli, pojedynczych egzemplarzy, albo zamówienie ich na wymiar. Wszystko zależy od warunków przestrzennych i od posiadanego na ten cel budżetu. Pokoje są na ogół dość przestronne, ale co zrobić jeśli jest mała kuchnia – jak ją urządzić aby była funkcjonalna? Kuchnia może być w kształcie kwadratu lub prostokąta. W każdym przypadku musi być tak zagospodarowana, żeby maksymalnie wykorzystać wolne miejsca. W małej i wąskiej kuchni dobrze sprawdza się zabudowanie dłuższej ze ścian szafkami aż po sufit. W niższych partiach można umieścić garnki i naczynia używane na co dzień, oraz produkty spożywcze.

Powyżej przechowywane będą przedmioty wykorzystywane rzadziej – wieloskładnikowy serwis, mikser, sokowirówka i inne sprzęty AGD. Jeśli po przeciwległej stronie znajduje się zlew i kuchenka, tuż obok nich można usytuować stojące szafki – o tej samej wysokości. Ich blaty posłużą do przygotowywania posiłków. Nad nimi wystarczy niezbyt gęsto powiesić otwarte półki, na których staną pojemniki na przyprawy, wieszaki na kuchenne akcesoria lub doniczki z ziołami używanymi do uatrakcyjniania smaku potraw. Taki zabieg sprawi, że wnętrze nie będzie przytłaczało nadmiarem zabudowy. Kuchnia o kwadratowa umożliwia ustawienie szafek w kształcie litery L.

Kolorystyka

W kuchni spędza się dużo czasu w ciągu dnia. Jej funkcjonalność polega więc też na stwarzaniu komfortu psychicznego dla mieszkańców. Aby uzyskać optyczne wrażenie przestronności, stosuje się szafki o jasnych frontach, najlepiej lekko połyskliwych – odbijających światło. Ożywiającymi akcentami będą kolorowe pojemniki, rośliny, świeże owoce na paterach, barwne zasłonki w oknach. Ciekawie wygląda też jednobarwna wykładzina podłogowa, kontrastująca z jasnym wnętrzem. Całość powinna być utrzymana w niezbyt zróżnicowanej gamie barw i wolna od zbędnych ornamentów.

Dostosowanie

Czasem przy dylemacie: mała kuchnia – jak ją urządzić aby była funkcjonalna, wyłania się konieczność pewnych przeróbek. Dwukomorowy zlew można zamienić na jednokomorowy, a czteropalnikową kuchenkę gazową zastąpić taką o dwóch palnikach. To duża oszczędność miejsca. Pod oknem można zainstalować wąski blat na zawiasach – podnoszony lub opuszczany w miarę potrzeb. Ze stojącymi obok zydelkami posłuży on jako stolik jadalny. Najważniejszą zasadą przy aranżacji małej kuchni jest takie rozmieszczenie wszystkich sprzętów, aby mieć dostęp do wszystkich szafek i urządzeń, oraz móc swobodnie poruszać się pomiędzy nimi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Za kierownicą z elegancją: Jak moda wpływa na design wnętrza samochodu
Za kierownicą z elegancją: Jak moda wpływa na design wnętrza samochodu
Dowiedz się, jak modne trendy wpływają na styl i komfort wnętrza samochodu. Poczuj luksus i indywidualizm poprzez eleganckie detale.
Jak wybrać profesjonalny sprzęt do metody spinningowej? Praktyczne porady dla wędkarzy
Jak wybrać profesjonalny sprzęt do metody spinningowej? Praktyczne porady dla wędkarzy
Odkryj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci wybrać najbardziej odpowiedni sprzęt do spinningu. Podpowiemy, czym kierować się podczas zakupów, by cieszyć się efektywnym łowieniem.
Poradnik minimalizmu cyfrowego: Jak technologia może wspierać uproszczone życie
Poradnik minimalizmu cyfrowego: Jak technologia może wspierać uproszczone życie
Odkryj, jak technologia może przyczynić się do stylu życia minimalizmu cyfrowego. Dowiedz się, jak upraszczać swoje życie, korzystając z cyfrowych rozwiązań.
Ostatnie wpisy