Polecamy
Jak urządzić funkcjonalną toaletę – trzy sprawdzone pomysły
Dom

Jak urządzić funkcjonalną toaletę – trzy sprawdzone pomysły

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na luksus dwóch, w pełni wyposażonych łazienek w domu. Warto jednak wygospodarować miejsce na choćby niewielką toaletę. Dzięki temu zadbamy o codzienną higienę i unikniemy sprzeczek o dostęp do łazienki. Jak można urządzić takie pomieszczenie, aby spełniało swoją funkcję, a jednocześnie stanowiło wyraz naszego poczucia estetyki?

Dlaczego warto mieć plan na toaletę?

Wbrew pozorom, małe pomieszczenie wcale nie oznacza małych problemów przy projektowaniu. Jeżeli decyzje będziemy podejmowali spontanicznie, szybko zagubimy się w naszych własnych pomysłach, dookoła zapanuje chaos, a my nie będziemy zadowoleni z końcowego efektu. Bardzo łatwo popaść w przesadę, pomieszać koncepcje, które zupełnie do siebie nie pasują i przeładować pomieszczenie zbędnymi rozwiązaniami. Właśnie dlatego, zanim zamówimy usługi ekipy remontowej, zastanówmy się, gdzie chcemy mieć schowki i ile, jakie chcemy kafelki na ścianach, a jaką muszlę klozetową. Pozornie są to detale, ale w praktyce okazuje się, że jeżeli nie zapanujemy nad tym od samego początku, poprawienie naszej wizji w późniejszym czasie będzie kosztowne i czasochłonne.

Pomysł pierwszy – jak dobrać kafelki?

Jeśli chodzi o dobór płytek, najlepiej sprawdzą się takie, które tworzą optyczne złudzenie przestrzeni. Dlatego warto położyć płytki o dużej powierzchni i w kolorze białym. Doskonale sprawdzają się, jako kontrast dla metalowej, chromowanej armatury, ewentualnie białej ceramiki. Dodatkową zaletą jest to, że łatwo utrzymać je w czystości. Biel płytek dobrze będzie współgrała z elementami drewnianymi. Jeżeli decydujemy się na białe kafelki, warto rozważyć zakup drewnianej szafki, wieszaków na ręczniki czy też obudowy lustra albo zlewu. Drewniane akcenty tworzą wrażenie przytulności i wprowadzają ciepło do pomieszczenia. Rozważmy także zastosowanie co jakiś czas płytek ozdobnych, które przełamią monotonię białej powierzchni.

Pomysł drugi – co z miską sedesową i umywalką?

Jeżeli dysponujemy małą toaletą ważne jest, aby miska sedesowa zajmowała jak najmniej miejsca. Dlatego niekoniecznie dobrym wyborem są miski stojące. Także miski kompaktowe nie zawsze się sprawdzą, dla niektórych użytkowników mogą być także niewygodne. Dlatego warto rozważyć miskę podwieszaną. W tym przypadku spłuczka montowana jest w całości pod tynkiem, co oszczędza sporo miejsca w pomieszczeniu. Ewentualnym problemem mogą być naprawy. O ile do spłuczki tradycyjnej mamy dostęp zawsze, o tyle uszkodzenie spłuczki w modelu podwieszanym może oznaczać konieczność demontażu fragmentu ściany (wraz z ewentualnymi kafelkami).

Jeżeli planujemy w toalecie montaż umywalki, unikajmy za wszelką cenę niewielkich umywalek. Może i wyglądają efektownie, ale przy użytkowaniu zobaczymy, że woda lecąca z kranu w dużym stopniu rozbryzguje się na podłogę. Dlatego warto zainwestować w umywalkę największą, jaką jesteśmy w stanie zmieścić. Dobrym pomysłem jest model stawiany na szafce, dzięki któremu zyskujemy schowek na przybory albo też umywalka z niewielkim, własnym blatem. To drugie rozwiązanie jest o tyle wygodne, że dostajemy miejsce na odkładanie przyborów toaletowych. Jeżeli zdecydowaliśmy się na umywalkę, powinniśmy dopasować ją do reszty aranżacji toalety. Z białą ceramiką doskonale będzie komponowała się taka sama umywalka. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na dodatek elementów drewnianych, stylowym rozwiązaniem będzie granitowa umywalka z drewnianym blatem. Doda ona nieco surowości i nieprzewidywalności w naszym stylu.

Pomysł trzeci – dobranie oświetlenia

Częstym problemem małych toalet jest brak dostępu światła naturalnego. Dlatego tak ważne jest, aby pomieszczenie było jak najlepiej oświetlone. Możemy albo zdecydować się na luksfery albo też zadbać o światło dodatkowe. Wtedy ważne jest aby miało ono barwę maksymalnie zbliżoną do naturalnego światła dziennego. Małe pomieszczenie, które jest zbyt słabo oświetlone będzie sprawiało wrażenie jeszcze mniejszego. To samo złudzenie powstaje, jeżeli zastosujemy jeden, centralny punkt świetlny. Z tego względu warto zadbać o kilka źródeł światła. Starajmy się unikać tych produktów, które powodują złudzenie optyczne zmniejszenia pomieszczenia. Tak na przykład działają punktowe halogeny. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na oprawy sufitowe, które dają jednolite, ale rozproszone i miękkie światło w pomieszczeniu.

Kolejnym, istotnym punktem w toalecie jest lustro nad umywalką. Odruchowo skupiamy na nim wzrok, dlatego powinno być dobrze doświetlone. Zadbajmy o równomierne oświetlenie owalu twarzy. Najlepiej sprawdzi się oświetlenie o współczynniku oddawania barwy równym lub większym niż 80. Nie należy także montować samych, gołych żarówek. Wtedy światło będzie raziło oczy. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie mlecznobiałych lub matowych koszy, które rozproszą jasność.Zwróćmy także uwagę na barwę światła. Chłodne dobrze komponuje się z nowoczesną aranżacją i najlepiej oddaje barwę światła dziennego. Z kolei światło ciepłe lepiej sprawdza się w łazienkach tradycyjnych i tych pomieszczeniach, które mają służyć wyciszeniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować idealną domową nalewkę bez użycia owoców?
Odkryj tajemnice tworzenia doskonałych domowych nalewek bez użycia owoców. Naucz się korzystać z innych naturalnych składników, takich jak zioła, przyprawy i miod.
Jak wybrać idealny stół roboczy dla twojej branży?
Jak wybrać idealny stół roboczy dla twojej branży?
Wybór odpowiedniego stołu roboczego może przynieść nieskończone korzyści dla twojej branży. Odkryj, jak znaleźć ten idealny, który optymalizuje wydajność i komfort.
Sale konferencyjne i szkoleniowe – jakie powinny mieć cechy?
Sale konferencyjne i szkoleniowe – jakie powinny mieć cechy?
Sale konferencyjne i szkoleniowe to ważny element organizacji różnego rodzaju spotkań biznesowych. Zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla uczestników takich wydarzeń, ważne jest, aby miejsca te spełniały określone standardy. W dzisiejszych czasach, kiedy wiele wydarzeń odbywa się online, sale konferencyjne i szkoleniowe są nadal potrzebne i powinny być wyposażone w odpowiednie funkcjonalności, które ułatwią prowadzenie spotkań.
Ostatnie wpisy