Właśnie kupiłeś mieszkanie od dewelopera, sprawdziłeś wcześniej jego stan techniczny, ale okazało się, że ujawniły się jakieś wady? Co masz w takiej sytuacji zrobić? Czy prawo w jakiś sposób Cię chroni? Czy musisz naprawiać je na własną rękę? Z pewnością pojęcie, z którym powinieneś się zapoznać, to rękojmia. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się z niego wszystkich niezbędnych informacji!
W momencie wydania nieruchomości przez dewelopera zaczyna obowiązywać rękojmia. To pewien rodzaj zobowiązania nałożony na dewelopera wobec nas – zarówno za wady fizyczne, jak i wady prawne. Nie zawsze wszystkie usterki są widoczne podczas sprawdzania stanu technicznego przy odbiorze mieszkania. Niektóre wychodzą dopiero z czasem.
To odpowiedzialność, której deweloper nie może się zrzec, bo jest na niego nałożona przez prawo, a dokładniej przez Kodeks cywilny. Zgodnie z jego zapisami musi naprawić każdą z usterek. Co ważne, rękojmia obowiązuje na okres 5 lat i w tym czasie możemy zgłaszać wady w mieszkaniu, żądając za nie rekompensaty.
Poza tym w umowie kupna mieszkania mogą – ale nie muszą – widnieć zapisy dotyczące gwarancji, która również ma nas chronić i pomóc w rozwiązaniu ewentualnych problemów. Nie ma jednak pewności, że deweloper zajmie się naprawą usterek. Rękojmia jest więc pewniejsza, bo prawnie usankcjonowana.
Tutaj jeszcze uwaga: jeżeli deweloper uprzedził wcześniej o wadzie, a my mimo wszystko zdecydowaliśmy się kupić to mieszkanie, wówczas nie możemy powołać się na prawo rękojmi.
Wspomnieliśmy już, że przepisy dotyczące rękojmi znajdują się w Kodeksie cywilnym, to również tam znajdziemy wykaz sytuacji, w których rękojmia obowiązuje. I tak deweloper jest odpowiedzialny między innymi za następujące wady:
W sytuacji, gdy po pewnym czasie użytkowania mieszkania zauważymy którąś z wymienionych wad, nie naprawiajmy ich we własnym zakresie, lecz skorzystajmy z prawa rękojmi. W piśmie skierowanym do dewelopera musimy określić, jakiej rekompensaty się domagamy. Może to być:
Na koniec jeszcze mała uwaga – dopasujmy formę rekompensaty to wagi usterki. Jeśli da się ją łatwo naprawić, nie trzeba od razu żądać odstąpienia od umowy.
Zdj. główne: Emily Wang/unsplash.com