Opłaty związane z zakupem i sprzedażą auta

236
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Znalezienie odpowiedniego dla siebie samochodu jest czasochłonne i bez wątpienia stresujące. Nie da się także ukryć, że wymaga zainwestowania pewnych środków finansowych. Nie wystarczy, że zapłacimy jedynie za nowe auto. Musimy jeszcze pamiętać o rejestracji pojazdu, podatku i ubezpieczeniu. 

Od 4 września 2022 roku obowiązują nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dzięki nowelizacji nie ma już obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej na przednią szybę, co oznacza, że osoby rejestrujące samochody osobowe nie muszą:

  • dołączać do wniosku o jego rejestrację karty pojazdu,
  • umieszczać nalepki kontrolnej na przedniej szybie zakupionego samochodu,
  • wnioskować o wydanie wtórnika karty pojazdu i nalepki kontrolnej dla już posiadanego auta.

Ile obecnie kosztuje zarejestrowanie samochodu?

Rejestracja samochodu jest pierwszym krokiem, jaki należy wykonać niezwłocznie po jego zakupie. Według przepisów musimy to zrobić w ciągu 30 dni. Lepiej o tym pamiętać, bo w przypadku zwłoki zapłacimy karę w wysokości 1 tys. zł.

Bez względu na to, czy rejestrujemy nowy samochód, czy też używany, w większości przypadków będziemy musieli zapłacić 161,50 zł. Na całkowity koszt rejestracji składają się przede wszystkim opłaty za wydane druki (w tym dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe czy nalepki legalizacyjne), a także tablice i opłaty ewidencyjne.

Do rejestracji samochodu potrzebujemy następujące dokumenty:

  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych,
  • dowód własności pojazdu,
  • zaświadczenie o ważności badania technicznego,
  • pełnomocnictwo – jeżeli wniosek w naszym imieniu składa pełnomocnik,
  • dokument tożsamości (do okazania).

Podatek PCC

Zakup samochodu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wyjątkiem są przypadki, gdy istnieje podstawa prawna do wyłączenia obowiązku zapłaty PCC albo zwolnienia z tego podatku.

Podatku nie zapłacimy między innymi w sytuacji, gdy wartość zakupionego auta nie przekracza 1 tys. zł i kiedy kupimy go na fakturę, na przykład w komisie.

W pozostałych sytuacjach podatek należy uiścić w ciągu 14 dni. Jego wysokość wynosi 2% ceny samochodu. Warto wspomnieć, że kupujący i sprzedający mogą podzielić ten koszt, jednak najczęściej płaci go kupujący.

Ubezpieczenie OC

Każdy pojazd musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Zakres ubezpieczenia OC został uregulowany prawnie. Jeżeli kupimy samochód używany, to możemy korzystać z ubezpieczenia OC po poprzednim właścicielu, ale tylko do końca ważności umowy. Kontrakt zawarty przez poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok. W zależności od wieku kierowcy i pojemności silnika samochodu za polisę OC zapłacimy od 1600 zł do 3500 zł. Kierowcy posiadający maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę płacą 600–700 zł.

Opłaty związane ze sprzedażą auta

Jeżeli właściciel chce sprzedać auto przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu, musi zapłacić podatek od sprzedaży samochodu, dlatego że transakcję zawartą w tak krótkim czasie traktuje się jak uzyskanie przychodu, od którego należy zapłacić podatek dochodowy. Podatek od sprzedaży samochodu wykazujemy w formularzu PIT-36 za rok, w którym doszło do transakcji. Zeznanie podatkowe składamy w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia następnego roku.

Zdj. główne: Pexels/pixabay.com

Zostaw komentarz