Polecamy
Najbrudniejsze miejsca w domu – gdzie gromadzi się najwięcej zarazków?
Dom

Najbrudniejsze miejsca w domu – gdzie gromadzi się najwięcej zarazków?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie wszystkie bakterie są szkodliwe. Twoje ciało zawiera wiele bakterii, które nie powodują u Ciebie żadnych chorób. Ale niektóre z niebezpiecznych typów, takie jak E. Coli, Salmonella, Gronkowiec złocisty a także grzyby i pleśń często można znaleźć w różnych miejscach w domu. Na które szczególnie należy zwrócić uwagę?

Dodatkowo wirus SARS-COV-2, przyczyna obecnej pandemii COVID-19, może przez wiele godzin lub nawet dni utrzymywać się na różnych powierzchniach. Bakterie i wirusy się rozprzestrzeniają przenosząc się z osoby na osobę lub właśnie z powierzchni na osobę.

Najłatwiej dostrzec zanieczyszczenia w oczywistych miejscach – resztki jedzenia na kuchennych blatach, zacieki na kabinie prysznicowej lub sterta ubrań do prania. Co z tymi miejscami, w których na pierwszy rzut oka nie widzimy brudu? To właśnie one mogą mieć wpływ na zdrowie twoje i twojej rodziny.

Na obszarach, gdzie przechowywane i przygotowywane jest jedzenie, zazwyczaj występuje najwięcej bakterii niż w innych miejscach w twoim domu. Najbardziej przyjazną dla nich powierzchnią są gąbki do mycia naczyń i ścierki. Ze względu na wilgoć i resztki jedzenia, które mogą się na nich znaleźć, są idealnym miejscem do ich rozwoju. Innymi rzeczami, które znajdują się w twojej kuchni i wymagają częstszego czyszczenia są deski do krojenia, ekspresy do kawy, lodówka – zwłaszcza powierzchnie, na której znajduje się nieugotowana lub nieumyta żywność. Dbać należy również o zlew i blaty, które przeważnie mają częsty kontakt z żywnością.

Kolejnymi miejscami, gdzie znajduje się najwięcej bakterii są rzeczy, których najczęściej dotykamy. Wśród nich znajdują się klamki, włączniki światła, uchwyty do drzwiczek od lodówki, mikrofalówki czy piekarnika a także kurki od zlewu i umywalki. Rzeczami, na których często aż roi się od zarazków są nasze telefony komórkowe, klawiatury i myszki od komputera oraz piloty do telewizora czy kontrolery do gier.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez EAMX (@eamx.directory)

Nie możemy zapomnieć o łazience. Jest miejscem ciepłym i wilgotnym, dlatego należy szczególną uwagę poświęcić na utrzymywanie w czystości sanitariatów, częstą wymianę ręczników i dywaników i pilnowanie tego, czy odpływy w wannie, pod prysznicem i w umywalce są drożne.

Najważniejszą rzeczą, którą należy utrzymywać w czystości nie tylko przebywając w domu, są nasze ręce. Mycie dłoni przez 20-30 sekund ciepłą wodą i mydłem jest najlepszym sposobem na zapobieżenie przenoszenia się bakterii i zarazków na inne osoby oraz na powierzchnie, których używamy.

Przeczytaj też: JAK RAZ NA ZAWSZE POZBYĆ SIĘ BRZYDKIEGO ZAPACHU STÓP?

Zdjęcie główne: Couleur/ pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Która metoda spawania jest najlepsza?
Która metoda spawania jest najlepsza?
Spawanie do najprostszych zajęć nie należy. Szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę mnogość opcji spawania. Co jest najważniejsze: obniżenie kosztów, szybkość, jakość, czy coś jeszcze innego?
Jak urządzić funkcjonalną toaletę – trzy sprawdzone pomysły
Jak urządzić funkcjonalną toaletę – trzy sprawdzone pomysły
Nie każdy z nas może pozwolić sobie na luksus dwóch, w pełni wyposażonych łazienek w domu. Warto jednak wygospodarować miejsce na choćby niewielką toaletę. Dzięki temu zadbamy o codzienną higienę i unikniemy sprzeczek o dostęp do łazienki. Jak można urządzić takie pomieszczenie, aby spełniało swoją funkcję, a jednocześnie stanowiło wyraz naszego poczucia estetyki?
Praca w Warszawie? Rozważ zostanie kierowcą autobusu
Praca w Warszawie? Rozważ zostanie kierowcą autobusu
W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie kroki należy podjąć, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie, jakie perspektywy rozwoju on oferuje, a także jakie opinie na temat swojej pracy mają obecni kierowcy.
Ostatnie wpisy