Polecamy

Która metoda spawania jest najlepsza?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Spawanie do najprostszych zajęć nie należy. Szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę mnogość opcji spawania. Co jest najważniejsze: obniżenie kosztów, szybkość, jakość, czy coś jeszcze innego? Z tego artykułu dowiesz się o metodach, co do których wszyscy się zgadzają, że są najbardziej wydajne.

Spawanie to przede wszystkim proces, który polega na połączeniu dwóch ciał stałych. Materiały mogą być wykonane z różnego tworzywa, a do każdego potrzebne jest odpowiednie podejście. Precyzja spawacza w tym sensie nie różni się od precyzji chirurga. Potrzebna jest duża dokładność, kompetencje (wynikające z doświadczenia) i wytrzymałość fizyczna. Najważniejsze jest jednak wybranie odpowiedniej metody.

Rodzaje spawania

Jest ich wiele, a każdy zależny jest w zasadzie od określonej sytuacji. Spawanie laserowe będzie wykorzystywane w zupełnie innych okolicznościach niż spawanie termitowe. To pierwsze ma za zadanie dać przyjemny efekt wizualny na koniec, to drugie z kwestią wizualną ma niewiele wspólnego, gdyż wykorzystujemy je na przykład do spawania szyn kolejowych. Można jednak powiedzieć, że do najpopularniejszych sposobów zaliczane są spawanie:

  • elektryczne,
  • gazowe,
  • laserowe,
  • termitowe,
  • hybrydowe.

Najlepsza metoda?

Jak już uzgodniliśmy: metoda zasadniczo zależna jest od celu, jaki chcemy uzyskać, od materiału, który będziemy spawać, od wytrzymałości spoin, ogólnych okoliczności (czy jest to zakład produkcyjny, czy spawanie wykonywane jest bez specjalnego tempa) i tak dalej. Przy tym wszystkim należy również uwzględnić kompetencje spawającego. Biorąc to wszystko pod uwagę, trudno jest znaleźć definitywnie tę jedną, najlepszą metodę. Najbardziej zaś uniwersalną, popularną, taką, która jest wykorzystywana zarówno przez amatorów spawania, jak i zawodowców, będzie metoda elektryczna.

Metoda elektryczna

Na czym polega?

Metoda ta jest znana również pod hasłem MMA. Polega na połączeniu metalowych części poprzez spawanie elektrodą. W szczelinie między przedmiotem a elektrodą dochodzi do wyładowań elektrycznych, których temperatura sięga co najmniej trzech tysięcy stopni Celsjusza. Pod wpływem tak wysokiej temperatury metale topią się i łączą.

Zastosowanie

Najczęściej metoda elektryczna wykorzystywana jest w łączeniu elementów niezbyt wielkiego gabarytu, jednak grubość obiektu nie może być cieńsza niż 1,5 mm. Dlatego tak chętnie korzystają z niej kowale artystyczni, ślusarze i inni.

Zalety

Do niewątpliwych pozytywów tej metody należą oszczędność i mocna wytrzymałość spoin. Jest idealna do przedmiotów stalowych oraz stali nierdzewnej, ale może znaleźć zastosowanie również przy naprawach części żeliwnych.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pavel Chernonogov

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rola windykacji w zarządzaniu należnościami – strategie i metody
Rola windykacji w zarządzaniu należnościami – strategie i metody
Windykacja: kluczowa strategia w zarządzaniu należnościami. Odkryj, jak efektywnie odzyskiwać długi i minimalizować ryzyko utraty kapitału.
Jak naturalne olejki mogą przyspieszyć wzrost twoich paznokci?
Jak naturalne olejki mogą przyspieszyć wzrost twoich paznokci?
Odkryj skuteczność naturalnych olejków w pielęgnacji paznokci. Dowiedz się jak cenne składniki zawarte w olejkach mogą stymulować wzrost i zapewnić zdrowy wygląd Twoim dłoniom.
Zielona przyszłość na czterech kółkach: ekologiczne aspekty motoryzacji w kontekście stylu życia
Zanurz się w świat ekologicznych aspektów motoryzacji i dowiedz się, jak przyszłość na czterech kółkach kształtuje nasz styl życia.
Ostatnie wpisy