Polecamy

Jak wyczyścić klawiaturę komputera?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Klawiatura to część komputera, a już tym bardziej laptopa, o której bardzo często zapominamy podczas czyszczenia naszego sprzętu. To bardzo niedobrze, bo klawiatury bardzo szybko się brudzą i trudno je wyczyścić. A jak nagromadzony brud w końcu zablokuje poszczególne klawisze, może się okazać, że trzeba wymienić sprzęt na nowy. Podpowiadamy, jak tego uniknąć! Czytaj dalej, a dowiesz się jak wyczyścić klawiaturę w laptopie i nie tylko!

Żmudna robota

Jeśli chcesz przeprowadzić gruntowne czyszczenie Twojej klawiatury, możesz wykręcić wszystkie klawisze i w ten sposób oczyścić całą przestrzeń. To rozwiązanie jest kierowane głównie dla posiadaczy komputerów stacjonarnych, w laptopie nieumiejętne wymontowanie klawiszy może trwale uszkodzić klawiaturę. Takie czyszczenie klawiatury nie wymaga nakładu finansowego. Będziesz potrzebować dużo czasu, cierpliwości oraz narzędzia, którym wymontujesz wszystkie klawisze, może to być na przykład śrubokręt. Przed wymontowaniem klawiszy dobrze jest zrobić sobie zdjęcie klawiatury, dzięki czemu unikniesz nerwów podczas wkładania klawiszy w odpowiednie miejsca. Powierzchnię klawiatury możesz dokładnie przetrzeć wilgotną (nie mokrą!) ściereczką, klawisze z kolei bez przeszkód możesz umyć pod bieżącą wodą i na przykład płynem do mycia naczyń. Pamiętaj jednak, aby dokładnie je osuszyć przed umiejscowieniem ich z powrotem na klawiaturze.

Suszarka nie tylko do suszenia

Jeśli nie masz cierpliwości i nerwów do tak żmudnego czyszczenia klawiatury jak opisany wyżej, możesz wszelkie paproszki i kurz pomiędzy klawiszami usunąć za pomocą suszarki do włosów. Na tej samej zasadzie będzie działać sprężone powietrze – bez większego problemu kupisz je w sklepach komputerowych. Pamiętaj też, że sprężone powietrze się skrapla. Warto więc trzymać je w trochę większej odległości od klawiatury, aby jej nie uszkodzić. Czyszczenie klawiatury suszarką czy sprężonym powietrzem będzie odpowiednie, jeśli Twój sprzęt nie wymaga dogłębnego czyszczenia, a jedynie wymiecenia kurzu czy paproszków. Ten sposób jest także odpowiedzią na pytanie o to jak wyczyścić klawiaturę w laptopie? – jest to bowiem bezpieczne czyszczenie dla klawiatur laptopowych.

Fot. fauxels/Pexels

Miniodkurzacz

Zastanawiasz się jak wyczyścić klawiaturę mechaniczną? Całkiem skutecznym sposobem czyszczenia takich klawiatur są malutkie odkurzacze USB. Nie jest to sposób drogi, bo taki gadżet bez problemu kupisz na allegro za niecałe 10 złotych. Wystarczy, że odkurzacz podłączysz do portu USB w komputerze czy laptopie i odkurzysz przestrzenie między klawiszami.

Nie tylko odkurzanie

Pamiętajmy, że klawiatura jest nośnikiem wielu bakterii. Mówi się nawet, że na klawiaturze jest ich więcej niż… na desce sedesowej! Warto więc od czasu do czasu odkazić ją jakimś specyfikiem. Jakim? Na pewno nie alkoholem etylowym, bo za jego pomocą możemy jedynie klawiaturę zepsuć. Najlepiej zaopatrzyć się w alkohol izopropylenowy, będzie on bezpieczny dla naszego sprzętu, a także odkazi klawisze. Wystarczy, że patyczek do uszu lekko namoczysz w alkoholu izopropylenowym i dokładnie przetrzesz całą powierzchnię klawiatury. Pamiętaj jednak, aby patyczek nie był zbyt mokry, urządzenia elektroniczne nie lubią się z wilgocią. Ta metoda czyszczenia i odkażania klawiatury ma jedną, ale dosyć sporą wadę – razem z brudem i bakteriami z klawiszy znikną też literki, cyferki i inne znaki. Warto więc przed zastosowaniem alkoholu izopropylenowego zaopatrzyć się w nowe naklejki na klawiaturę.

Nietypowe rozwiązania

Jeśli nadal zastanawiasz się czym wyczyścić klawiaturę w laptopie lub komputerze, to podajemy kolejne rozwiązanie. Do wyczyszczenia klawiatury w komputerze czy laptopie, możesz wykorzystać artykuły biurowe, które masz pod ręką. Wystarczy, że weźmiesz kilka samoprzylepnych karteczek i lepiącą stroną przesuniesz między klawiszami. Wszystkie zanieczyszczenia przylepią się do karteczki. Podobnie zadziała taśma klejąca – najlepsza będzie dwustronna, bo większy obszar będzie mogła oczyścić za jednym razem. Jest to niestety rozwiązanie nieco czasochłonne i nie ukrywajmy, zadziała tylko, jeśli klawiatura wymaga jedynie drobnego oczyszczenia. Doraźnie warto i w taki sposób rozprawić się z kurzem między klawiszami.

Slime

Wszelkiej maści glutki, slime czy tak zwany Cyber Clean też zadziałają, jeśli Twoja klawiatura nie wymaga dogłębnego czyszczenia. Wcześniej wymienione produkty to masy plastyczne, które kleją się do wszelkich powierzchni (tylko rodzice wiedzą, jak ciężko usunąć slime z dywanu ;)). Masy te możemy rozprowadzić na klawiaturze, dzięki czemu wszystkie okruszki i kurz przylepią się do lepkiej powierzchni. Cyber Clean w przeciwieństwie do slime ma właściwości bakteriobójcze, więc warto się zaopatrzyć właśnie w tę masę. Kosztuje około 24 zł. Niestety gadżety, podobnie jak samoprzylepne karteczki czy taśma klejąca, są rozwiązaniem jedynie doraźnym i nie wyczyszczą dużego brudu.

Zdjęcie główne: Free-Photos/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wprowadzenie naturalnych kosmetyków do codziennej pielęgnacji wpływa na nasze samopoczucie?
Jak wprowadzenie naturalnych kosmetyków do codziennej pielęgnacji wpływa na nasze samopoczucie?
Dowiedz się, jak naturalne kosmetyki mogą na co dzień wpłynąć na poprawę Twojego samopoczucia. Odżywiaj swoją skórę bez szkodliwych składników!
Jak wybrać odpowiedni skuter inwalidzki? – praktyczny przewodnik
Jak wybrać odpowiedni skuter inwalidzki? – praktyczny przewodnik
Skutery inwalidzkie są bardzo przydatnym narzędziem dla osób z niepełnosprawnościami, umożliwiając swobodne poruszanie się w domu i na zewnątrz. Jednak wybór odpowiedniego skutera inwalidzkiego może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych modeli i funkcji, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w wyborze odpowiedniego skutera inwalidzkiego.
Nowe trendy w druku: Technologie i innowacje na rynku drukarskim
Nowe trendy w druku: Technologie i innowacje na rynku drukarskim
Nowe trendy w druku: Innowacje, które zmieniają sposób, w jaki komunikujemy się za pomocą materiałów drukowanych.
Ostatnie wpisy