Sprawny samochód to gwarancja bezpieczeństwa na drodze. Koła i opony są jednym z najważniejszych elementów konstrukcji auta – w końcu bez nich pojazd nie ruszy z miejsca. Zdarzają się jednak usterki, które mogą wpływać na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Zobacz, jakie problemy z kołami i oponami mogą przytrafić Ci się na drodze.
Jednym z częstych problemów, dotyczących kół, jest ich nieprawidłowe wyważenie. Ta usterka objawia się przede wszystkim nadmiernymi drganiami w czasie jazdy, co może odczuć szczególnie kierowca. Symptomem związanym ze złym wyważeniem kół jest również nierównomierne zużycie opon i bieżnika oraz szum słyszalny w czasie jazdy. Właśnie po tym poznasz, że warto udać się do mechanika.
Jeśli podczas jazdy Twój samochód “nie słucha kierowcy”, zjeżdża na boki lub zarzuca na jedną ze stron na przykład przy skręcaniu, to znak, że czas zmierzyć ciśnienie w oponach. Na większości stacji benzynowych, do użytku klientów jest barometr. Za jego pomocą możesz sprawdzić poziom ciśnienia w oponach samochodowych. Nierównomierne ciśnienie w kołach może mieć kilka powodów. Zazwyczaj jest ono wynikiem naruszenia struktury opony lub dętki. Niestety w tym przypadku konieczne jest wymienienie opony, a jako, że wymienia się je w kompletach, musisz kupić dwie nowe opony, by założyć je na osi. Internetowy sklep z oponami oferuje atrakcyjne ceny i wysokiej jakości produkty, dlatego warto postawić w tym wypadku na zakupy online.
Przy prowadzeniu auta niezwykle ważny jest czas reakcji. Auto musi wykonywać polecenia kierowcy bez sekundy opóźnienia, ponieważ tylko wtedy jazda jest bezpieczna. Zła zbieżność kół w pojeździe wpływa na czas pomiędzy reakcją kierowcy, a ruchem samochodu, co może być tragiczne w skutkach. Niepokojącymi objawami, wskazującymi na problem ze zbieżnością kół w aucie, jest popiskiwanie opon podczas pokonywania zakrętów, i gwałtowne zmiany położenia kierownicy przy najeżdżaniu na przeszkodę. Jeśli zauważysz te symptomy, jak najszybciej wybierz się do warsztatu, by skorygować geometrię kół.
Koszmarem każdego kierowcy jest złapanie “gumy” lub też “flaka”. Pęknięta opona to spory problem na trasie. Na takie wypadki zawsze należy mieć w schowku pod bagażnikiem koło zapasowe. Po wymianie koła jak najszybciej musisz udać się do wulkanizatora, który załata dziurę lub założy na koło nową oponę. Na rynku dostępne są także zestawy naprawcze do samodzielnego łatania pękniętych lub przebitych opon, jednak ich użycie wymaga nieco umiejętności, a naprawa starcza na niewielki zasięg kilometrów. Lepiej jest oddać się z tym problemem w ręce specjalisty.
Fot.: Lowes Takes Photos/unsplash.com